Comexi ML2 – univerzálnost a vysoká produktivita

1426

Španělská společnost Comexi Group je významným výrobcem tiskových strojů (flexotisk, ofset, hlubotisk) a dalších technologií s poměrně významnou specializací na produkci flexibilních obalů a dokončovací zpracování. Mezi nově prezentovaná zařízení patří laminátor Comexi ML2.

Firma Comexi v letošním roce nabídla hned několik inovativních řešení. Díky modernímu robotickému přístupu byl zvýšen výkon flexotiskového stroje Comexi F1 o 30 %. Originální ve své kategorii je také ofsetový kotoučový stroj Comexi Cl8 s centrálním tiskovým válcem, který je konstrukčně obdobou flexotiskových zařízení. Velmi vysokého výkonu zpracování materiálů pak dosahuje nový laminátor ML2.

Laminátor Comexi ML2 patří do nejvyšší řady laminovacích zařízení a zaujme především všestranným koncepčním řešením ve spojení s vysokou produktivitou. Snadné ovládání stroje a tím i maximalizace celé produkce je umožněno novým ergonomickým designem zařízení.

 

Comexi ML2

 

 

Konstrukce o velké pracovní šíři

Nové technologické řešení laminátoru je určeno pro laminování různých foliových materiálů prostřednictvím solventních, nesolventních i vodou ředitelných adheziv. Stroj dokáže laminovat flexibilní materiály šíře až do 1 530 mm rychlostí 450 m/min. Konstrukce a technologie laminování přitom vychází z náročných požadavků finálních zákazníků i tiskařů. Sušicí tunel stroje může být dodáván o délce 6 nebo 9 m se dvěma nebo třemi nezávislými zónami sušení.

 

Výkon a flexibilita

Současné řešení stroje Comexi ML2 je nástupcem původního stejnojmenného zařízení. Konstrukce stroje a technické i designové zpracování odpovídá požadavkům na rostoucí výkon laminování, rychlé změny zakázek a komfort obsluhy. Stroj nově disponuje vysoce přesným registračním systémem kontroly a celá technologie se vyznačuje vysokou produkční efektivitou – zatímco je stroj v chodu, je již současně možné připravovat další zakázky.

Comexi Group je rodinnou společností, která zahájila svou činnost v roce 1954 a nyní je průmyslovým globálním dodavatelem s více než 500 zaměstnanci a 3 továrnami (jedna ve Španělsku, poblíž Barcelony, další v Rio Grande do Sul v Brazílii a třetí v Piacenza v Itálii).

 

Comexi ML2

 

V současné době je výroba společnosti organizována v pěti produktových řadách: flexotisk, ofsetový tisk, hlubotisk, laminování a dělení (řezání). V technologické
oblasti ofsetu byl na trh nově uveden stroj Cl8, určený na kotoučový potisk flexibilních materiálů. Ma výrazně levnější tiskové formy (desky) než flexotiskové a hlubotiskové stroje, pracuje v šíři 1100 mm, raport činí 930 mm a maximální rychlost dosahuje 300 m/min.

Comexi je i proto velmi významným dodavatelem strojů a služeb pro obalový průmysl v oboru flexibilního balení, zaměřujícím se na vysoký stupeň specializace každé své produktové řady. Kromě toho v roce 2013 vzniklo technologické centrum Manel Xifra Boada, Comexi CTec, odkud společnost poskytuje speciální poradenství firmám, zabývajícím se tiskem a balením. Toto centrum nabízí inovační služby, poradenské služby, školení a je zde i demo centrum.

 

Miloš Lešikar