KBA a HP T1100S – produkční digitální tiskový stroj

1134

Svůj první plně digitální tiskový stroj na potisk linerů výrobci tiskových strojů Hewlett Packard a KBA instalovali v podstatě ještě před představením na veletrhu drupa 2016 u výrobního závodu firmy DS Smith ve Velké Británii.

Tento digitální rotační inkjetový tiskový stroj s pracovní šířkou 2,8 m potiskne ve výrobní praxi za jednu hodinu více než 30 000 m² papíru. Stroj HP T1100S byl společně vyvinut během dvou let firmami HP a KBA Digital & Web Solutions pro potisk materiálů na krycí vrstvy vlnitých lepenek (linery). Je v současnosti největším a nejvýkonnějším inkjetovým rotačním strojem na světovém trhu.

 

 

V preprintu krycích vrstev pro vlnitou lepenku skýtá digitální tisk nové možnosti při operativnější a flexibilnější výrobě obalů z vlnité lepenky v různých formátech a nákladech. U digitálního tisku obecně se očekává meziroční růst užití především v packagingu o 17 procent. Je nejrychleji se rozvíjející technologií pro tisk obalů a v roce 2019 se očekává, že celkový obrat v tomto segmentu dosáhne hodnoty 19 mld. USD. Digitální tisková řešení totiž umožňují také nákladově efektivní výrobu malých sérií obalů a produkci individualizovaného balení dle požadavků spotřebitelů.

Tiskový stroj HP Page Wide Web Press T1100S nabízí zejména pro menší a střední tiskové náklady výrazně vyšší produktivitu a flexibilitu než konvenční analogové tiskové technologie. Díky své vysoké produktivitě s více než 30 000 m² potištěné plochy za hodinu ale může být hospodárně použit i pro tisk větších zakázek. Tisková rychlost stroje může dosahovat až 183 m/min. K potisku jsou používány tiskové inkousty HP A 50 na bázi vody nebo pigmentové CMYK inkousty.
Potiskovat je možné nenatírané nebo natírané krycí kartony na vlnité lepenky (linery) o plošné hmotnosti od 80 až do 400 g/m².

Společnosti HP a KBA pro T1100S nabízejí k základnímu stroji volitelné opce pro výbavu a automatizaci. K nim patří lakování pro primer a finální laky, automatická výměna kotoučů a kompletní automatizace materiálové logistiky (manipulace s papírem) s KBA Patras systémem.

 

Miloš Lešikar