Nové 27” monitory EIZO CG277 a CX271

557

Nástupci modelu CG276 a CX270 již nevyužívají tradiční podsvícení formou trubic, ale LED diody.

Konkrétně zelené a modré (červená je vytvářena použitím filtru pro zelenou a modrou). Nové podsvětlení přináší úsporu energie téměř o 40 %, ale hlavně také dvouprocentní rozšíření barevného gamutu, umožnující až 99 % standardu Adobe RGB, a dokonce 100% pokrytí tiskového standardu ISO Coated V2.

Mezi další inovace pak patří osazení HDMI konektorem. Pro připojení je tak možné využít téměř všechny dostupné porty, tj. 8bitové porty DVI-D nebo HDMI, či moderní Display Port, který je kompatibilní s Apple rozhraním Thunderbolt a který je schopen zpracovávat vstupní videosignály v 8bitové nebo 10bitové hloubce a využít schopnosti zobrazení až 1 mld. barevných odstínů.

 

 

Vzhledem k tomu, že byla výrazně snížena spotřeba, není nutné panely aktivně chladit, a monitory proto nemusí být osazeny větráčky. Z ekologického pohledu je také příznivé nahrazení trubic diodami. Spotřeba elektrické energie je tím snížena na 43 W oproti původním 72 W (typická spotřeba).

Jediným vizuálním rozdílem mezi CG277 a CX271 je typ integrované sondy, zabudované v rámečku monitoru. V modelu CG je zabudován plnohodnotný kalibrační senzor, zatímco v modelu CX je „pouze“ autokorekční senzor. Dalším pak je implementace 3D-LUT tabulek pro přesnou emulaci tiskových strojů (pouze modely CG).

Řada CG je navíc schopna zpracovávat signály s ultravysokým rozlišením: 2K a 4K. Součástí balení modelů CG je také profesionální stínítko. Sonda pro automatickou kalibraci spolupracuje s EIZO softwarem Color Navigator. Ten je nyní zdarma dostupný i pro řadu CX, nejenom pro CG, jak tomu bylo v minulosti. U řady CX nejde však o plnohodnotnou kalibrační sondu, ale pouze o autokorekční senzor, který kontroluje nakalibrovaný stav. Kalibraci je proto nutné provést jinou externí sondou. Samotný proces kalibrace či kontroly je pak možné nastavit automatizovaně, či jej řešit manuálně i z OSD menu.

Technicky jde o 27” IPS displeje s rozlišením 2 560 x 1 440 pixelů ve formátu 16:9. Displej je schopen zobrazit více než 4 miliony obrazových bodů, a tak je možné jej použít i na efektivní zpracování obrazu v nejvyšším rozlišení. Pozorovací úhly jsou 178/178°. Ostatní parametry jsou, tak jak je u EIZO zvykem, na velmi vysoké úrovni. V případě tohoto výrobce se prostě nemusíte bát, že šlápnete mimo, protože všechny parametry mají vysokou úroveň a k oběma modelům je vydáván certifi kát, svědčící o vysoké homogenitě obrazovky s minimálními jasovými a barevnými odchylkami od středu obrazovky.

Ceny nových panelů jsou na úrovni 43, respektive 33 tisíc Kč. Vyšší cena pro řadu CG je důsledkem lepší výbavy, jako je například stínítko a senzor pro kalibraci. Garance 5 let pořád patří na trhu k nadstandardu, ale je dobré si uvědomit, že základní obrazové parametry (jas, bílý bod a homogenita obrazu) se po určitém čase vždy mění, a proto je třeba využít toho, že oba modely je možné pomocí vestavěných senzorů automaticky kontrolovat, a v případě, že již monitory zestárnou natolik, že nepomůže ani jejich automatická korekce, včas zajistit jejich výměnu.

 

Martin Jamrich