Nové full-frame fotoaparáty od Canonu

585

Pryč jsou dávno doby, kdy digitální fotoaparáty nabízely rozlišení v řádu jednotek megapixelů. Současná situace je zcela odlišná, což v nedávné době potvrdila společnost Canon uvedením zcela nových modelů digitálních zrcadlovek s označením EOS 5DS a 5DS R.

Oba tyto nové přístroje se totiž mohou pyšnit rekordním celkovým rozlišením 53 megapixelů, konkrétně přístroje nabízejí full-frame snímač s efektivním rozlišením 50,6 megapixelů, což znamená, že lze s nimi pořídit snímky o velikosti 8 688 x 5 792 pixelů. Díky režimům, které podporují změnu faktoru oříznutí (crop režimy) na hodnoty 1,3x a 1,6x, mohou uživatelé přímo vytvářet i oříznuté snímky bez jakéhokoli zhoršení kvality. Faktorům oříznutí 1,3x a 1,6x odpovídá rozlišení 30,5 a 19,6 megapixelů. Oba tyto režimy je možné si nechat vyznačit i v hledáčku. Oba přístroje jsou přitom hodně podobné, jejich zásadní odlišností je to, že model nesoucí označení EOS 5DS R by měl umožňovat pořizování podstatně ostřejších snímků. Tento model totiž obsahuje speciální filtr, který eliminuje nedostatky nízkopásmových filtrů, a maximalizuje tak rozlišení snímače i kvalitu obrazu. Z toho vyplývá, že model EOS 5DS R je určen do oblastí, kde je právě na ostrost obrazu kladen velký důraz, naopak EOS 5DS je určen pro široké použití, kde je vhodné použít full-frame fotoaparát s velmi vysokým rozlišením. Fotoaparáty jsou cíleny na profi klientelu, ale určitě najdou uplatnění i u pokročilých fotografů a díky funkci Scene Intelligent Auto s nimi mohou fotit i naprostí amatéři.

Na první pohled fotoaparáty působí robustně, čemuž napomáhá hořčíkové tělo s rozměry 152 x 116,4 x 76,4 mm. Hmotnost tohoto těla je pak 845 gramů. Je třeba brát v potaz, že u těchto přístrojů s velkým rozlišením jsou podporovány pouze objektivy EF, modely řady L jsou od roku 2010 konstruovány pro čipy s vysokým rozlišením. Není tudíž možné používat objektivy řad EF-S a EF-M. Aby bylo možné lépe využít vysokého rozlišení, jsou nové modely EOS 5DS a 5DS R vybaveny technologií Canon Mirror Vibration Control System, která díky přesnému řízení pohybu zrcátka eliminuje vliv zpětných rázů a minimalizuje tak riziko rozmazání snímků.

Srdcem celého fotoaparátu je dvojice procesorů DIGIC 6. Vedle vysokého výkonu jsou pro tyto procesory typické i skvělé reakce. Společnost Canon tyto duální procesory navrhla nejen tak, aby bez problémů zvládly obrovské množství obrazových dat ze snímače s rozlišením 50,6 megapixelů, ale aby také minimalizovaly množství obrazového šumu a měly dostatečný výkon pro kontinuální snímání rychlostí až pěti snímků za sekundu. Buffer pak postačí na 14 RAWů nebo 510 JPEG snímků. Data lze ukládat jak v již zmíněném formátu JPEG, tak i v 14bitovém RAW formátu, a to včetně velikostí S-RAW a M-RAW. Je třeba říci, že fotoaparáty s takto velkým CMOS čipem jsou primárně uzpůsobeny pro fotografii, nicméně i v oblasti snímání videa nabízí fotoaparát velmi zajímavé parametry, i když je pochopitelné, že z důvodu zpracování velkých objemů dat nedochází k snímání v rozlišení větším, než je Full HD s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů při snímkovacích frekvencích 29,97p, 25p a 23,98p. V HD rozlišení videa 1 280 x 720 pixelů jsou pak snímkovací frekvence 59,94p nebo 50p. Video je pak ukládáno ve formátu MOV s kodekem MPEG-4 AVC/H.264). K dispozici je i time-lapse video s intervalem až do 99 hodin, 59 minut a 59 sekund, lze přitom vyfotit 2 až 3 600 snímků a výsledek je uložen jako Full HD video.

 

Canon EOS 5DS

 

Modely EOS 5DS a EOS 5DS R využívají pokročilý systém automatického zaostřování se 61 body, z čehož 41 je křížových, který nabízí velmi vysokou úroveň ostrosti i přesnosti zaostření pro celou kompozici. Citlivost autofokusu je v rozsahu –2 až +18 EV, což znamená, že by přístroje měly mít slušnou citlivost i za špatného osvětlení. Nechybí ani možnost doladění autofokusu (micro adjustment). Pro měření expozice je k dispozici RGB+IR snímač s rozlišením 150 tisíc pixelů. Obě kamery podporují pohodlné zaostřování na objekty v pohybu, a to pomocí funkce EOS Intelligent Tracking and Recognition AF (iTR), která umožňuje sledování obličejů i barvy.

Tak jako je již tradicí, lze nastavit expozici různými způsoby – je k dispozici klasický automatický režim, dále pak režim s prioritou času, clony a plný manuál včetně bulb režimu. Citlivosti mohou být nastaveny v rozmezí od ISO 100 do ISO 6 400, v rozšířeném režimu je možné volit z hodnot od ISO 50 až po ISO 12 800. Expoziční časy u nových fotoaparátů se mohou pohybovat v hodnotách od 1/8 000 sekundy až po 30 sekund. Korekce expozice má rozmezí od –5 EV do +5 EV, expoziční bracketing pak podporuje vyfocení 2, 3, 5 nebo 7 snímků s rozdíly až 3 EV.

Zadní straně fotoaparátů dominuje displej s 3,2” úhlopříčkou, který má rozlišení 1,04 milionu bodů (720 x 480 pixelů). Displej má plné pokrytí zobrazovaného prostoru a nabízí velmi velké pozorovací úhly na úrovni 170° a to jak v horizontálním, tak i vertikálním směru. Pokud je displej použit v Live view režimu je zde obnovovací frekvence 29,97 fps. Kromě displeje je možné použít také pentaprizmatický hledáček se stoprocentním pokrytím a zvětšením na úrovni 0,71 násobku.

Fotoaparáty jsou vybaveny nejenom HDMI rozhraním, ale také portem USB 3.0. Podporovány jsou paměťové karty Compact Flash Type I (UDMA7), SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I verzí.

 

Patrik Thoma