Praktický průvodce papírem

1104

Vzorníky nabízených papírů jsou u jejich distributorů už celkem běžnou záležitostí, takže každý zájemce si takovýto vzorník může u velkoobchodu vyžádat a z obsažených vzorků si vybrat papír, který by mu mohl vyhovovat.

Se zajímavým nápadem ale nedávno přišel papírenský velkoobchod OSPAP. Svým zákazníkům začal jako novinku nabízet vzorník s názvem Průvodce OSPAP, který obsahuje nejenom vzorové aršíky příslušného papíru, kartonu nebo skládačkové lepenky s označením jejich názvu a plošné hmotnosti, ale na těchto aršících jsou zároveň i vzorové jedno- i vícebarevné tisky, ukázky lakování, ražby a výseku, takže pokud tiskárna zamýšlí objednat papír na konkrétní zakázku, může nejenom posoudit, zda příslušný papír bude pro její zpracování vhodný, ale svému klientovi může nabídnout už i poměrně dost konkrétní představu, jak bude výsledek na daném papíru vypadat.


Desky šanonu Průvodce OSPAP zaujmou už na první pohled svým grafickým řešením. Z černobílého obrázku muže přímo “vyčnívá” zlatomodrá přelepka na doutníku v jeho ústech: OSPAP finest paper

Zatím šanon Průvodce OSPAP obsahuje vzorky osmi druhů natíraných papírů v plošných hmotnostech od 80 do 250 g/m2, šesti druhů přírodních papírů od 55 do 170 g/m2, pěti papírů luxusních v gramážích od 120 do 300 g/m2 a pěti druhů skládačkové lepenky v plošných hmotnostech od 205 do 400 g/m2, ale měl by být průběžně doplňován o vzorky dalších nabízených druhů papíru, které budou majitelům Průvodce postupně zasílány.

Potisk na jednotlivých v Průvodci zařazených vzorkových arších je rozdělen do třech částí. Dvě jsou na lícové straně vzorkových archů, jedna na rubové. Potisk horní poloviny lícové strany archů je na všech arších stejný. Jsou zde vytištěny ukázky ofsetového tisku serifového i bezserifového písma v pozitivní i negativní verzi a v různých velikostních stupních od 6 do 12 bodů, dále tisk linek od vlasové až po desetibodovou, škálové stupnice CMYK od 10 až do 100 %, plošný soutisk CMY 100–0 % a rastrový soutisk CMYK 20 %/15 lpc. V pravém sloupečku této horní části archu je potom ukázka výseku, pozitivní i negativní slepé ražby, konturovaného a nekonturovaného parciálního lakování a ražby zlatou kovovou fólií. Potisk spodní části lícové strany vzorových archů se odlišuje podle určení těchto materiálů pro finální použití. Jiný je u tiskových papírů a kartonů, tedy natíraných a přírodních papírů, jiný u luxusních papírů a kartonů a jiný u skládačkových lepenek. U natíraných a přírodních papírů obsahuje ukázku ofsetového tisku CMYK při použití kruhového rastru v hodnotách 120, 150, 175 a 200 lpi, ukázku černobílého ofsetového tisku za stejných podmínek, a dále ukázku parciálního lakování lesklým UV lakem a celoplošného nebo parciálního lakování ofsetovým lakem (na přírodních papírech ukázky lakování samozřejmě nejsou). Na vzorových arších luxusních papírů jsou ukázky čtyřbarevného ofsetového tisku CMYK s kruhovým rastrem v hodnotě 175 lpi, černobílého ofsetového tisku s kruhovým rastrem v hodnotách 80, 120, 150 a 175 lpi, dále ukázka tisku pérového obrázku a lesklého UV lakování. Vzorkové archy skládačkových lepenek obsahují ve spodní části lícové strany ukázku čtyřbarevného ofsetového tisku CMYK s kruhovým rastrem v hodnotách 120, 150, 175 a 200 lpi, černobílého ofsetového tisku s použitím kruhového rastru 200 lpi, jednobarevného ofsetového tisku přímou barvou Pantone 2728, a dále ukázky parciálního ofsetového lakování, parciálního lakování lesklým UV lakem, pozitivní slepé ražby a ražby zlatou metalickou fólií.

Na rubové straně vzorkových archů je potom ve formě tabulky vytištěn název příslušného papíru nebo kartonu, jeho plošná hmotnost, charakteristika, doporučené aplikace a doporučené použití tiskových technik a dokončujícího zpracování. Pro představu uveďme příklad z jednoho obsaženého vzorového archu:

 

Název: Ensocoat – GZ, SBB 250 g/m2

2x natíraný celulózový karton, rubová strana pigmentovaná (bílá)

Doporučené použití: knižní přebaly, brožury, obálky paperbacků, obálky časopisů, prospekty, katalogy, kalendáře, plakáty, prestižní publikace, výroční zprávy, vzorníky, prezentační desky, firemní tiskoviny, pohlednice, vizitky, diplomy, certifikáty, pozvánky, blahopřání, hrací podložky, sešity, bloky, obaly na CD a CD-ROM, cukrovinky, suché potraviny, kosmetiku, videokazety a audiokazety, filmy, farmaceutické produkty, hračky, víno a alkoholické nápoje

Doporučené tiskové techniky: knihtisk, ofset, hlubotisk, flexotisk, sítotisk, reliéfní tisk, digitální tisk

Dokončující operace: lakování UV lakem, laminování, ražba za studena, slepování, rýhování, drážkování, žlábkování, perforace, vrtání, ohýbání

 

Jak z uvedeného vyplývá, Průvodce OSPAP je velice zajímavou pomůckou, výhodnou jak pro pracovníky technologických pracovišť tiskáren, tak i pro reklamní a marketingová oddělení zadavatelů tiskových zakázek, neboť jim umožňuje si už předem udělat představu o konečné podobě zamýšlené tiskoviny a vhodnosti použití toho kterého papírového média. Jeho součástí je navíc i CD-ROM obsahující seznam produktů z nabídky OSPAPu a vzorkovnice barevných papírů a kartonů. A pokud se papírenskému velkoobchodu OSPAP skutečně bude dařit Průvodce průběžně doplňovat o stejně vybavené vzorky papírů nově zařazovaných do nabídky, bude o něj mezi zákazníky asi velký zájem.

 

Ivan Doležal