Saturn Omnia – dokonalá víceúčelová finišingová platforma

1366

Italská společnost Prati s.r.l. se specializuje na vývoj a výrobu strojů pro následné zpracování produkce z úzkoformátových rotačních etiketových tiskových strojů. Na loňském ročníku mezinárodního veletrhu Labelexpo v Bruselu představila mimo řady jiných strojů ze své produkce také velmi zajímavou technologickou novinku v podobě přídavného zařízení Saturn Omnia pro zpracování IML etiket, grafických etiket pro aplikaci „mokrou cestou“, ale také pro zpracování tiskové produkce z rolí do archů.

 

Jedná se o doplňkové zařízení určené pro instalaci v kombinaci se stávající typovou řadou firemních převíjecích strojů Saturn TE, a to jak ve standardním provedení s jednou navíjecí hřídelí, tak i v podobě víceúčelového stroje Saturn TE SA Dualturret, který je vybaven jednou navíjecí hřídelí a duálním karuselovým navíječem. Přídavné zařízení Omnia je určeno pro stroje Saturn TE330, 400 a 430 lišící se základní šířkou dráhy materiálu v rozmezí od 300 do 450 mm a mohou jím být doplněny jak nově objednávané stroje, tak může být implementováno jako následné vybavení ke strojům stávajícím.

 

Saturn Omnia

 

Základem doplňkového přídavného zařízení Saturn Omnia je, stejně jako u všech strojů z produkce firmy Prati, soustava nejmodernějších servomotorů sloužících jak k pohonu dráhy zpracovávaného materiálu, tak i k pohonu výsekové jednotky umožňující výsek pásu předtištěného materiálu v rejstříku, a návinu odpadní mřížky na samostatnou, také servomotorem poháněnou pneumatickou navíjecí hřídel. Výseková jednotka umožňuje použití standardních magnetických výsekových válců s průměrem od 10 do 24 palců. Dále je zařízení vybaveno vakuovým dopravním pásem se systémem stavitelných přítlačných koleček pro snadné odebíraných etiket z výseku. Velmi důležitou roli při zpracování IML etiket má na stroji také systém antistatických tyčí odebírajících statický náboj z vysekávaného materiálu a v neposlední řadě také stohovací zařízení. Díky jednoduchosti nastavování tohoto stohovacího zařízení pomocí stavitelných kolíků je možné bez problémů stohovat nejrůznější tvary vysekávaných aplikací, a to dokonce i v rámci jedné zakázky. Přídavné zařízení Saturn Omnia tak umožňuje bezproblémový výsek nejrůznějších tvarů vytištěných v jedné zakázce na jednom pásu materiálu.

Na doplňkovém zařízení Saturn Omnia je možné zpracovávat mateřské role potištěného materiálu s maximálním průměrem až 800 mm s tím, že produkce do finálních roliček na jedné navíjecí hřídeli je možná až do průměru 600 mm, a v případě použití karuselového navíječe až do 300 mm. Rychlost stroje je ve všech případech závislá na konkrétním typu produkce, avšak nejjednodušší samostatné převíjení s podélným prořezem a počítáním je možné realizovat až do maximální produkční rychklosti stroje, která dosahuje 300 metrů za minutu. Při využití funkce výseku v rejstříku klesne maximální rychlost stroje na 200 m/min. a produkci IML a grafických etiket je možné realizovat do maximální rychlosti 80 m/min. Samostatné archování produkce může stroj realizovat rychlostí až 120 m/min. Ve standardu je zařízení vybaveno vyspělým servo systémem řízení vypnutí pásu zpracovávaného materiálu a automatickým zastavováním na konci odvíjené mateřské role.

Základní výhodou instalace doplňkového zařízení Saturn Omnia je zachování primární funkce převíjecího stroje Saturn pro zpracování tiskové produkce z rolí přímo do finálních kotoučků s využitím naprosto přesného počítacího systému produkce jak v jednotlivých etiketách, tak i v centimetrech, systému podélného prořezu dráhy materiálu nůžkovým střihem pomocí samoostřících kruhových nožů, a v neposlední řadě také s využitím duálního karuselového navíječe, který zásadním způsobem zvyšuje produktivitu stroje.

Instalací modulu Omnia k převíjecímu stroji Saturn jeho uživatel získá multifunkční zařízení, které umožňuje následné zpracování produkce z konvenčních úzkoformátových kotoučových rotačních tiskových strojů z role do finálních roliček, nebo dokonce do jednotlivých vysekaných užitků či jednotlivých archů. Tím ale zdaleka výčet všech možností využití takto zkombinované linky nekončí. Díky schopnosti vysekávat předtištěné materiály umožňuje stroj Prati Saturn Omnia zpracovávat i nevysekané předtištěné samolepicí lamináty do finálních kotoučů a také výsek nepotištěných etiket a jejich návin nebo archování. Celou takovouto linku je rovněž možné vybavit opčním inspekčním systémem pro stoprocentní kontrolu produkce, což možnosti využití tohoto stroje dále rozšiřuje. Další možností opčního doplnění je potom instalace inkjetové dotiskové jednotky.

 

Ivan Doležal