Skládací stroj Stahlfolder CH 56 KT

1364

Společnost Heidelberg rozšířila portfolio svých skládacích strojů. Již před rokem byla uvedena na světové trhy nová řada skládacích strojů BH/CH, o níž jsme se na stránkách tohoto časopisu také podrobněji zmínili. Nyní je tato řada doplněna o zcela nový model nesoucí označení Stahlfolder CH 56 KT.

Jak již samotné označení napovídá, jde o model skládacího stroje, který je určen pro zpracování archů ve formátu B2. Pro segment formátu 50 x 70 cm představuje velmi zajímavou automatizovanou verzi, která směřuje do nové entry-level řady skládacích strojů tohoto tradičního výrobce. Samotné označení pak uvádí, že jde o kombinovaný skládací stroj, nový stroj Stahlfolder CH 56 KT je alternativou ke skládacím strojům řady Stahlfolder KH. Nový model konstrukčně vychází z předchozích skládacích strojů, z nichž přebírá i celou řadu technických řešení. Oproti vyšší řadě skládacích strojů však nové zařízení nabízí lepší poměr cena/výkon.

 

Stahlfolder CH 56 KT

 

Základním charakteristickým znakem nového skládacího stroje Stahlfolder je vysoký stupeň automatizace v oblasti nastavování stroje na novou zakázku, díky čemuž lze minimalizovat neproduktivní časy stroje. Automatizovaná paralelní skládací kapsová jednotka je poprvé v tomto formátu doplněna automatizovanou křížovou jednotkou. Pro většinu zakázek je tak možné provést nastavení velmi jednoduše a přesně, po nastavení příslušných parametrů na dotykovém panelu pak dochází k rychlému a přesnému automatizovanému nastavení jednotlivých částí stroje, zejména u malých zakázek, pokud není zapotřebí ručního zásahu do nastavení stroje.

Zákazníci na novém skládacím stroji oceňují především rychlost, s jakou lze jednotlivá nastavení na novou zakázku provést. Z testů vyplývá, že nejlepších výsledku je možné dosahovat s tímto novým skládacím strojem u opakujících se zakázek s nákladem okolo 500 až 1 000 kusů. Ostatně právě pro segment malých a velmi malých zakázek je tento nový stroj určen. Pro tiskárny pohybující se v zakázkách s většími náklady jsou určeny větší stroje, popřípadě stroje z produktové řady Stahlfolder TH a KH. Výrobce uvádí, že nový skládací stroj Stahlfolder CH 56 KT je vhodný především pro malé ofsetové provozy a pak také pro provozy digitálního tisku.

Tak jako další skládací stroje tohoto výrobce, také nový Stahlfolder je modulární konstrukce, takže jej lze uzpůsobit dle potřeb daného zákazníka. Stahlfolder CH 56 KT tak může být vybaven jedním z dvojice nakládacích stolů a čtyřmi nebo šesti skládacími kapsami pro paralelní sklady. Maximální rychlost zpracování je podobně jako u ostatních modelů řady BH a CH stanovena na 200 metrů za minutu, což je zcela dostatečné pro tuto kategorii skládacích strojů. Pro úplnost dodejme, že s nakladačem Tremat je možné pracovat s archy, jejichž formát se pohybuje od 14 x 18 cm až po 56 x 90 cm. Pohon je u nového modelu zajištěn vnějším synchronním motorem s ozubenými koly. Nový skládací stroj využívá osvědčené modulární řízení MCT (Modular Control Technology), které zajišťuje kompatibilitu s dalšími stroji tohoto německého výrobce. Pro zvýšení produktivity je pak možné skládací stroj připojit do výrobního workflow prostřednictvím Prinect Postpress Manager.

První oficiální představení nového skládacího stroje Stahlfolder CH 56 KT bylo společností Heidelberger Druckmaschinen AG naplánován na polovinu dubna na vídeňský veletrh Xfair, což je výstava věnovaná oblasti digitálního tisku, což jasně naznačuje, jakým směrem chce tento německý výrobce nový skládací stroj směřovat. Samozřejmostí je také představení nového skládacího stroje v rámci Print media Center ve Wiesloch-Walldorfu.

 

Patrik Thoma