Tiskové stroje KBA B2 – prezentace v Radebeulu

1405

Společnost KBA – Sheetfed Solutions uspořádala ve svém výrobním závodě v německém Radebeulu pro své současné i potencionální zákazníky prakticky z celého světa prezentační akci s mottem „Built for Your Needs“, tedy „Zkonstruováno pro vaše potřeby“. Cílem této prezentace bylo podrobně představit a předvést archové ofsetové stroje Rapida ve formátu B2, zejména jejich výhody a možnosti.

Demonstrace tiskových strojů Rapida 75 PRO a Rapida 76 byly zahájeny 27. června 2017 a trvaly až do 6. července. Na pozvání KBA CEE se jí zúčastnilo také 14 zástupců českých a slovenských polygrafických podniků včetně třech reprezentantů odborných periodik. Akce pro ně začala vlastně už v pondělí 26. června společnou neformální večeří. Následující den už v 9 hodin ráno po jejich oficiálním uvítání ve správní budově KBA – Sheetfed jim byla krátce představena dlouhá a úspěšná historie společnosti KBA a její současná produktová nabídka, zejména s ohledem na archové ofsetové stroje. Potom se účastníci přesunuli do předváděcího střediska firmy k demostraci prvního z tiskových strojů Rapida 75 PRO.

 


První z prezentovaných strojů – KBA
Rapida 75 PRO

 

Rapida 75 PRO

Přednosti a kvality ofsetových strojů Rapida snad není nutné příliš zdůrazňovat, protože jsou všeobecně známé. Mimochodem, Rapidy v polovičním formátu jsou vyráběny v závodě KBA Grafitec s.r.o. v České republice. Stroj Rapida 75 PRO je výsledkem dalšího vývoje základního modelu Rapida 75 archového ofsetového stroje v polovičním formátu B2 a vyznačuje se zejména rozsáhlejší výbavou, ještě vyšším stupněm automatizace, větším komfortem obsluhy a ovládání a rozšířenými
funkcemi. Do jeho základní výbavy patří ovládací pult ErgoTronic a ovládání TouchTronic z dotykového displeje, dále plně automatická výměna desek FAPC nebo poloautomatická výměna desek, mycí zařízení CleanTronic, výměna zakázek stiskem
jediného tlačítka i servomotory ovládané nastavování rejstříků stroje snižující časovou náročnost. Ve standardním provedení potiskuje archy v maximálním formátu překračujícím standard 53 x 75 cm a ve zvláštním formátu 60,5 x 75 cm. Tloušťka potiskovaných médií se může pohybovat v rozmezí od 0,04 až do 0,80 mm a stroj může dosahovat maximální produkční rychlosti až 16 000 archů/hod. Na demonstraci v Radebeulu byl stroj prezentován v pětibarvové konfiguraci s lakovací jednotkou a prodlouženým vykladačem. Jako ukázka možností, které může uživateli nabídnout, na něm byl předváděn UV tisk několika odlišných zakázek. Jako první to byl plnobarevný tisk samolepicích etiket. Jejich násek byl prováděn výsekovým plechem umístěným na formovém válci lakovací jednotky. Dalšími ukázkami byl například potisk kartonu s vyšší plošnou hmotností nebo tisk s dvojnásobným lakováním. První lakování při této ukázce probíhalo matným lakem na páté tiskové věži, po kterém následovalo parciální lakování lesklým UV lakem v lakovací jednotce. A je třeba zdůraznit, že všechny výměny zakázek probíhaly díky výše uvedeným automatizačním prvkům a funkcím opravdu velice rychle.

 

Rapida 76

Po prezentaci stroje Rapida 75 PRO a krátké prohlídce montážních hal středně- a velkoformátových tiskových strojů Rapida následovat přesun účastníků prezentační akce do druhého výrobního závodu společnosti KBA v Radebeulu a je třeba zdůraznit, že byl velice zajímavý a atraktivní. Byla k němu totiž použita vozítka Segway. Po krátké odborné instruktáži profesionálními průvodci a průjezdu zkušební slalomové dráhy na dvoře výrobního areálu se téměř všichni účastníci prezentace na svých vozítkách Segway rozjeli do ulic Radebeulu a přesunuli do nepříliš vzdáleného druhého závodu KBA, kde na ně čekala prezentace prémiového modelu ve formátu B2, Rapidy 76.

Model Rapida 76 je špičkově efektivní archový ofsetový stroj pro rozličné možnosti využití. Osvědčené i nové prvky automatizace dělají z tohoto stroje nejmodernější zařízení této třídy v polovičním formátu. Jeho schopnost přednastavení umožňuje velice krátké časy výměny zakázek a navíc je možné tento stroj nakonfigurovat tak, jak je pro příslušnou aplikaci třeba. Je vybaven pokročilou technologií samostatných frikčních pohonů DriveTronic, barevnicemi ColorTronic, vedení archů strojem probíhá na Venturiho tryskách, dále do jeho vybavení patří mycí zařízení CleanTronic, pestré varianty inline zušlechťování lakem, nebo sušáky KBA VariDry. Maximální formát archů je ve standardu 530 x 750 mm a opčně 605 x 750 mm a tloušťka potiskovaných materiálů se může pohybovat od 0,04 do 0,6 mm a s výbavou pro potisk kartonu až do 0,8 mm. Maximální rychlost stroje je 16 000 archů/hod., s opčním vybavením High-Speed potom až 18 000 archů/hod.

Také tento model byl prezentován v pětibarvové konfiguraci s lakovací jednotkou a byl na něm předváděn tisk několika odlišných zakázek.

 

Ivan Doležal