Výroba etiket – novinky ve specializované oblasti výroby

1378

Obchodní společnost Ing. Petr Kloc a spol., s.r.o. vznikla v roce 1992, v loňském roce tedy oslavila 25. výročí svého založení. Specializuje se na dodávky technologií zejména pro oblast výroby etiket a obalů na bázi fólií a tenké kartonáže. Na českém a slovenském trhu je výhradním zástupcem několika významných výrobců strojů a zařízení, například dánské fi rmy Nilpeter A/S, italské společnosti Prati Company, anglického výrobce strojů pro horkou ražbu Newfoil Machines Ltd., německého producenta videoinspekčních zařízení Nikka nebo amerického výrobce Stanford.

Všechny tyto zastupované společnosti se zúčastnily loňského ročníku mezinárodního veletrhu Labelexpo Europe v Bruselu, kde představily žhavé novinky ze své produkce, které reagují na potřeby trhu a současné vývojové trendy a posouvají technologickou vyspělost výroby etiket a obalů opět o kus dopředu. Je samozřejmé, že tyto novinky, které jsou zajímavé i pro tuzemské výrobce, velice brzy obohatily a rozšířily nabídkové portfolio firmy Ing. Petr Kloc s.r.o. Společnost Nilpeter A/S patří mezi přední světové výrobce úzkoformátových rotačních tiskových strojů pro potisk samolepicích i běžných materiálů a plastů, a to jak flexotiskových a ofsetových, tak i digitálních inkjetových. Na Labelexpu 2017 prezentovala dva zcela nové modely svých rotaček s označením FA 14 a FA 17. Oba tyto nové modely jsou nejuniverzálnější úzkoformátové flexotiskové kotoučové tiskové stroje na trhu. Byly zkonstruovány tak, aby byly schopny uspokojovat neustále rostoucí požadavky svých uživatelů a co nejvíce usnadňovaly práci obsluze. Proto jsou vybaveny intuitivním uživatelským rozhraním a plně mobilním řízením a kontrolou tisku. Jako měřítko flexibility a modularity těchto strojů můžeme uvést, že oba nové modely z typové řady FA umožňují tiskařům zvýšit výkonnost produkce připojením modulů přidané hodnoty nebo využíváním aplikačních a automatizačních balíčků podle možností a potřeb.

 

 

Rychlost tisku obou modelů se může pohybovat v rozmezí 0–200 m/min., oba mají délku raportu 10–25” a u obou se může tloušťka potiskovaných etiketových samolepicích
laminátů pohybovat v rozmezí 100–250 μ, u plastových filmů v rozmezí 15–250 μ a u skládačkových kartonů v rozmezí 100–350 μ. Model FA 14 má maximální šířku dráhy 370 mm a maximální šířku potisku 355 mm, model FA 17 šířku dráhy 450 mm a šířku potisku 430 mm.

Také italský výrobce převíjecích, prořezávacích, inspekčních a vysekávacích automatů určených pro zpracování produkce jak z úzkoformátových kotoučových tiskových strojů využívajících analogové technologie, tak i digitálních výstupů, společnost Prati Company, rovněž na Labelexpu představil několik novinek ze svého produktového portfolia.

Jednalo se například o nový model z typové řady Saturn Futura nazvaný Saturn Omnia, což je multifunkční zařízení vycházející z nejnovější víceúčelové finišingové platformy. Saturn Omnia zkrátka vyhovuje nejnáročnějším požadavkům na flexibilitu vycházejícím z požadavků trhu a je určen jak pro zavedené renomované výrobce etiket, tak i pro naprosté nováčky v této oblasti. Mohou na něm být zpracovávány samolepicí i IML etikety, flexibilní obalové materiály, papírové archy ve formátu A4 i etikety pro mokrou aplikaci. Je zkrátka dokonale přizpůsoben pro zpracování širokého spektra druhů etiket. Stroj může být, v závislosti na potřebách zákazníků, vybaven různými dalšími přídavnými moduly využívajícími technologie Prati. Model je dodáván v šířkách dráhy 370, 400 a 450 mm. Pracuje s různými maximálními rychlostmi produkce, které se pohybují od 80 až do 200 m/min. v závislosti na druhu zpracovávané produkce.

Dalším zajímavým zařízením prezentovaným na veletrhu společností Prati, byl nový model stroje Digifast One, což je vysokorychlostní modulární digitální konvertingová linka na zpracování digitální produkce. Dosahuje produkční rychlosti až 90 m/min. a má plně modulární konstrukci, takže k ní mohou být připojovány přídavné zpracovatelské moduly a podle potřeb může být dále upgradována. Stroj je vybaven intuitivním ovládáním a řadou konstrukčních prvků umožňujících například jeho plné nastavení za pouhých 8 minut. Digifast One zvyšuje produktivitu daleko za současné standardy a pracuje s přesností tolerancí pouhých 0,15 mm. V konfiguraci zařízení je zařazena i flexotisková jednotka pracující jak v rotačním, tak i semirotačním módu, modul semirotačního/rotačního výseku a laminovací modul a maximální šířka dráhy stroje je 330 mm.

Z dalších novinek společnosti Prati bychom mohli ještě zmínit například nejnovější generaci non-stop bezlepidlového věžového převíječe Star + nebo multisubstrátový high-endový inspekční převíječ Jupiter určený pro rychlé zpracování a boční ořez velkých produkcí fóliových materiálů.

 

Ivan Doležal