Využití monitorů s vysokým rozlišením 4K a 5K při zpracování obrazu a textu

565

O LCD monitorech s vyšším rozlišením se hovoří už několik let, ale teprve vloni se na trhu objevilo několik prvních počítačových monitorů s rozlišením 4K a 5K. 4K reprezentuje dvojnásobný počet obrazových bodů o proti Full HD, tj. 3 840 x 2 160 bodů a 5K pak 5 120 x 2 880 bodů (218 PPI).

Vyšší počet zobrazovacích bodů přináší ostřejší a detailnější zobrazení. To má smysl hlavně např. při úpravách fotografií, kde je dnes běžné rozlišení 24 mil. obrazových bodů a více. Tento trend se postupně objevuje už i u menších LCD, které se dnes používají převážně v mobilních telefonech a tabletech. U menších LCD je již dnes možné dostat se na 450 obrazových bodů na palec (PPI), ale u počítačových monitorů je to efektivně možné až díky novým technologiím výroby. Dnes již je možné vyrobit LCD i o hustotě 700 PPI, ale to nemá u počítačových monitorů úplně smysl. Množství bodů optimální pro LCD je definováno zejména sledovací vzdáleností a přestože ta se v posledních letech výrazně zmenšila, stejně asi nikdo nebude sedět před počítačovým monitorem blíže než 60 cm, protože nutně musí sedět v takové vzdálenosti, aby byl schopen se na LCD bez problémů orientovat. Není např. možné efektivně pracovat na LCD o úhlopříčce 30”, ze vzdálenosti menší než 50 cm, protože z této vzdálenosti je pozorovací úhel je přibližně 110°a zorný úhel lidského oka je 140°.

Některé společnosti z důvodu kompenzace tohoto limitu začínají nabízet prohnuté monitory. Tím je sice eliminován velký zorný úhel, ale přesto se jedná pouze o částečné řešení tohoto problému.

Většina výrobců proto dnes nabízí jako maximální velikost“ běžného” monitoru jen 27”. Výrazným posunem je i nabídka 4K monitorů na trhu. Dnes již je možné koupit 4K monitor od řádově 12 tisíc Kč, kdežto u 5K LCD se cena pohybuje řádově na úrovni 50 tisíc Kč. Nabídka 5K monitorů je ale na trhu doposud velmi omezená, protože je otázkou, zda-li rozdíl uživatel skutečně plně využije. Pro zpracování videa ve formátu 4K to jistě má smysl, ale pro zpracování textu a obrazu, bude rozdíl menší. Druhým podstatným faktorem ale je dostat do LCD dostatek obrazových informací pro zobrazení takového množství dat. Hovoříme o více než 14 milionech obrazových bodů, respektive 44 mil. jednotlivých subpixelů. Jediný způsob, jak dnes zobrazit takové množství informací, jsou speciální grafické karty, a samotný monitor musí být připojen prostřednictvím 2 DisplayPort konektorů (jeden Display port je schopen posílat informace jen pro 4K rozlišení). Grafická karta, která splňuje tento požadavek, pak je další nutnou investici v řádech tisíců Kč.

 

Podstatnou částí je i podpora operačního systému, neboť na trhu aktuálně není operační systém, který by plně podporovat vyšší rozlišení než 4K. Apple OS x 10.10 na iMac 27” Retina či MacBook Pro s Retina pracuje asi nejlépe, ale pořád jsou zde ještě místa, kde zjistíte, že operační systém není plně připraven. Microsoft hovoří o plné podpoře těchto rozlišení u verze 10. Stejný problém je i u aplikací, pokud nejsou plně řízeny operačním systémem i z pohledu velikosti textů, oken, atd. Velké monitory přináší také změnu technologie samotných LCD panelů. Na trh razantně vstupuje technologie TFT, která přináší schopnost vyššího rozlišení a nižší spotřeby elektrické energie. Tato nová technologie umožňuje i výrobu LCD panelů v extrémně tenkém provedení, např. Apple iMac má tloušťku panelu jen 1,4 mm.

Dalším podstatným parametrem pak je kvalita a stálost zobrazení. V nejvyšší třídě to asi nebude problém, ale levnější monitory určitě nebudou dosahovat kvality nejlepších monitorů používaných dnes v oblasti zpracování obrazu a textu. U Apple iMac by to asi neměl být problém, ale ani tento panel pravděpodobně nedosahuje dlouhodobé kvality a stability nejlepších monitorů na trhu (EIZO CG232W či CG277), protože jde o panel vyráběný ve větších sériích a nikdo zcela jistě nenastavuje všechny parametry pro každý jednotlivý panel zvlášť. Již nyní máme informace že, v následujících týdnech až měsících přijdou na trh i modely se 4K rozlišením od společnosti EIZO, které budou vhodné pro naší oblast a budou se pohybovat v rozumné cenové relaci. Na trhu je sice už 4K 32” model od společnosti NEC v řadě SpectraView, ale jeho cena je více než 130 tis. Kč.

Pokud nepotřebujete nejvyšší kvalitu zobrazení, tak si již dnes můžete kvalitní 4K či 5K monitor vybrat z nabídky na trhu. Pokud však je pro vás kvalita nejdůležitějším měřítkem, pak bych doporučoval si ještě nějakou dobu počkat. Samotnou technologii výroby LCD s tak vysokým rozlišením je třeba ještě pečlivě dořešit a odzkoušet.

 

Martin Jamrich