Weigang ZJR-330 Flexo Press – kotoučový úzkodráhový fexotiskový stroj

1109

Novým přírůstkem svého nabídkového portfolia, modulárním kotoučovým flexotiskovým strojem s označením ZJR-330 Flexo Press, který je určen především k výrobě etiket, se na mezinárodním veletrhu drupa 2016 v Düsseldorfu chystá pochlubit čínská společnost Weigang Machinery Company.

Firma Weigang se zaměřuje na konstrukci a výrobu úzkoformátových tiskových strojů a finišingových zařízení pro oblast produkce etiket a flexibilních obalů. Ve své nabídce má ofsetové, flexotiskové a sítotiskové stroje, ale vyrábí také třeba výseková a ořezová zařízení nebo inspekční moduly, které využívá ve svých etiketových tiskových linkách. Ty ve své konfiguraci obvykle kombinují různé tiskové techniky.

Svůj nový modulární flexotiskový stroj ZJR-330 poprvé představila na veletrhu Labelexpo Asia 2015 v prosinci loňského roku a na drupě se chystá prezentovat jeho definitivní verzi připravenou k uvedení na trh.

 

Weigang ZJR-330 Flexo Press

 

Jedná se o úzkoformátovou etiketovou rotačku s modulární konstrukcí, což umožňuje vytváření různých konfigurací podle potřeb a přání jejího uživatele. Například tiskových jednotek může být do konfigurace linky zařazeno od 4 až do 12. Celý systém je řízen nejmodernějším systémem německé firmy Rexroth-Bosch a všechny jednotlivé součásti konkrétní konfigurace stroje jsou poháněny nezávislými servomotory z produkce tohoto výrobce. Tak například osmibarvová konfigurace stroje využívá celkem 23 servomotorů zajišťujících dokonale přesný soutisk barev i při vysoké produkční rychlosti stroje, která může dosáhnout až 180 m/min. Řídící systém Rexroth-Bosch využívá také některé prvky francouzských firem Pro-face a Schneider a taiwanské firmy Meanwell. Na tiskových jednotkách jsou potom využívány mimo servomotorů Rexroth-Bosch také součástky z produkce japonské firmy Shimpo-Able, taiwanské PMI a francouzské společnosti Schneider.
Jako tiskové formy jsou na stroji ZJR-330 používány flexotiskové sleevy a tlakové válce tiskových jednotek jsou vybaveny vodním chlazením, aby bylo možné bez problémů potiskovat i plastový filmový materiál. Chlazení válců je řízeno automatickým systémem cirkulace vody. Výměna aniloxových válců i barevníků v tiskových jednotkách je velice snadná a rychlá, přistavování barevníků probíhá automaticky. Řízení a ovládání stroje je realizováno prostřednictvím dotykového displeje, který je pohyblivý a je možné jej po vrchní části linky přesouvat, což podstatnou měrou zjednodušuje a usnadňuje práci operátora. Tiskové jednotky jsou také vybaveny ovládacím panelem pro jemné nastavování, samouzamykací funkcí a dvouprůchodovým registračním senzorem.

Šířka dráhy flexotiskového stroje ZJR-330 je 340 mm a maximální šířka potisku média může dosáhnout 330 mm. Raport je v rozmezí 241,3–603,26 mm. Maximální průměr role média v odvíječi může dosáhnout 900 mm. Odvíječ je vybaven pneumatickým výtahem vyzdvihujícím role k uchycení, dále řízením magnetického práškového brzdění, automatickým řízením napnutí pásu média, automatickým systémem zastavení stroje v případě detekce poškozeného nebo jiné vady potiskovaného média a systémem řízení pohybu tohoto média, který je zajišťován servomotorem.

Za tiskovými jednotkami je stroj vybaven UV sušicími moduly, jejichž výkon je automaticky řízen v závislosti na momentální rychlosti tisku. Automatická je i kontrola a řízení intenzity odsávání vznikajících exhalací. Sušicí modul ale má i vlastní nezávislý ovládací panel.

Také navíječ stroje má pneumatický výtah rolí, je poháněn vlastním servomotorem a na přání objednatele může být i zdvojen. Je rovněž vybaven automatickou kontrolou a řízením napětí pásu navíjeného materiálu.

Opčně může být flexotiskový stroj ZJR-330 vybaven také výsekovou jednotkou nezávisle poháněnou servomotorem a vybavenou navíjením výsekové mřížky typu snow-ball, dále archovacím modulem se stohováním nebo rotační sítotiskovou jednotkou se systémem STORK nebo WTS, vybavenou také UV sušením.

Výhradním autorizovaným zástupcem společnosti Weigang Machinery na našem trhu je firma Flexostroje s. r. o.

 

Weigang ZJR-330 Flexo Press
maximální produkční rychlost: až 180 m/min.
počet tiskových jednotek: 4–12
max. šířka pásu média: 340 mm
max. šířka potisku: 330 mm
max. průměr role: 900 mm (odvíječ i navíječ)

 

Ivan Doležal