A4 – Nejdůležitější formát papíru, který ovlivnil svět

A4 – Nejdůležitější formát papíru, který ovlivnil svět

A4 je nejpoužívanější formát papíru na světě, jehož původ je založen na inovativním systému označování, který si dnes představíme. Od základních informací a rozměrů, přes využití v každodenním životě, až po historii a vývoj označení „A“ a jeho vliv na další oblasti.

Základní informace a rozměry

Formát papíru A4 je čtvrtým nejmenším formátem ze série A, která se skládá z celkem 13 různých velikostí (A0 – A10, 4A0, 2A0). Jeho rozměry činí 210 x 297 milimetrů, což je přibližně 8,27 x 11,69 palců. Plocha papíru A4 je 1/16 plochy papíru A0, který má plochu 1 m².

Využití formátu A4

A4 je nejběžnější formát papíru používaný pro tisk dokumentů, dopisů, časopisů, brožur a dalších tištěných materiálů. Díky svým univerzálním rozměrům se formát A4 stal standardem pro tiskárny, kopírky a skenery. Jeho obliba spočívá také v jeho praktických rozměrech, které umožňují snadné skladování a archivaci dokumentů v kancelářských prostředích.

Vznik formátu označení „A“

Systém označení „A“ vznikl v Německu na začátku 20. století, kdy Dr. Walter Porstmann navrhl standardizaci papírových formátů založenou na poměru stran 1:√2. Jeho návrh byl založen na principu, že pokud je papír rozdělen na polovinu podél delší strany, vzniknou dva menší listy se stejným poměrem stran jako původní papír. Tento inovativní přístup byl přijat Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO) v roce 1975, kdy byla zavedena norma ISO 216, která platí dodnes.

Vliv na další oblasti

Systém označení „A“ získal rychle popularitu a stal se světovým standardem pro papírové formáty. Díky tomuto úspěchu byly zavedeny i další související série, jako B (pro plakáty abilboardy), C (pro obálky a dopisnice) nebo D (pro technické výkresy a plány). Tyto série se řídí stejným poměrem stran a principem dělení jako série A, ale mají odlišné základní rozměry.

Série A formátů papíru neovlivnila pouze tiskárny a kancelářské prostředí, ale také mnoho dalších oblastí. Například v digitálním designu se nyní často používají rozměry a poměry založené na formátech A, což usnadňuje přechod mezi tištěnými a digitálními verzemi dokumentů. Formáty papíru také hrají roli v oblasti balení, kde jsou koordinovány s velikostí zboží a zajišťují efektivní logistiku.

Tabulka rozměrů formátů papíru A v milimetrech:

Formát papíruRozměr (šířka x výška)
A0841 x 1189 mm
A1594 x 841 mm
A2420 x 594 mm
A3297 x 420 mm
A4210 x 297 mm
A5148 x 210 mm
A6105 x 148 mm
A774 x 105 mm
A852 x 74 mm
A937 x 52 mm
A1026 x 37 mm
4A01682 x 2378 mm
2A01189 x 1682 mm

Formát papíru A4 a celá série A formátů přinesla revoluci v papírovém průmyslu a zjednodušila standardizaci papírových formátů na celosvětové úrovni. Díky jejich praktickým rozměrům, jednoduchému systému označení a univerzálnímu použití se staly nedílnou součástí každodenního života a ovlivnily mnoho dalších oblastí. A4 jako nejběžnější formát z této série je nejen základem pro tištěné materiály, ale také spojovacím článkem mezi tradičním a digitálním světem.

Michal Královič

Michal je vášnivý odborník na tiskárny, tisk a tonery s bohatými zkušenostmi v oboru. Píše pro různé časopisy a portály v České republice, jako jsou CHIP, Computerworld, Svět IT. Jeho články se zaměřují na inovace v tiskových technologiích, recenze nejnovějších modelů tiskáren a tipy pro úsporu nákladů na tonery a spotřební materiál. V průběhu své kariéry Michal spolupracoval s předními výrobci tiskáren, což mu umožnilo získat hluboké znalosti o technologiích, jako je 3D tisk, laserový tisk či inkoustové tiskárny. Kromě svého psaní se Michal také rád účastní konferencí a veletrhů v oboru, kde sdílí své nápady a zkušenosti s ostatními nadšenci. V osobním životě se věnuje i ekologickým otázkám spojeným s tiskem, jako je recyklace tonerových kazet a snižování energetické spotřeby. Jeho cílem je nejen informovat o nejnovějších trendech v tiskovém průmyslu, ale také pomoci čtenářům najít udržitelnější a ekologičtější způsoby tisku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights